Detail novinky

Jazykově vzdělávací pobyt žáků SOŠ a SOU Vocelova HK ve Velké Británii

Naše škola díky tomu, že v rámci svého projektu „Angličtina v praxi“ získala finanční podporu ESF a MŠMT, vyslala 20 vybraných žáků v doprovodu dvou pedagogů na jazykově vzdělávací pobyt do Velké Británie.

Pobyt se uskutečnil ve dnech 1. až 7. listopadu 2015. Odjíždělo se v neděli 1.11. v 11h. V pondělí po celonoční jízdě autobusem a plavbě přes Kanál na trajektu si žáci prošli univerzitní město Cambridge a někteří z nich navštívili i nejstarší z mnoha univerzitních kolejí –  King´s College.  Odpoledne se přesunuli místní dopravou, typickými britskými patrovými autobusy, doubledeckery, do Duxfordu. Zde si prohlédli jedno z největších leteckých muzeí na světě, kde si mohli kromě jiného projít vnitřkem slavného Concordu, sledovat práci zaměstnanců muzea na opravách a údržbě letuschopných exponátů, ale vidět i létání některých veteránů. Bohužel pouhé dvě hodiny nestačily na to, aby si všichni prohlédli i nejvzdálenější hangár s pozemní vojenskou technikou. Poté se žáci přesunuli do města Stradford upon Avon, kde byli rozděleni na skupinky a ubytováni v rodinách. S těmito svými „adoptivními“ rodinami pak strávili čtyři noci, dostali snídaně a večeře a mohli se tak, někteří více a někteří méně, procvičit v anglické konverzaci.

Následující den v úterý byla na programu návštěva automobilky Jaguar Cars Limited a centra města Birmingham. Exkurze Jaguáru začala přednáškou v návštěvnickém centru, poté se žáci rozdělili do skupinek po sedmi a v doprovodu průvodců si prošli lisovnu, výrobnu karosérií (není to svařovna, protože karosérie všech jaguárů jsou z hliníkových slitin, a ty se pouze lepí a nýtují) a montážní linku. Odpolední prohlídka centra Birminghamu proběhla nakonec pouze z okének autobusu, který popojížděl, či spíše postával v dopravní zácpě asi dvě a půl hodiny. Nikomu to příliš nevadilo, protože silně pršelo, výklad průvodkyně byl poutavý, a vše podstatné jsme opravdu viděli.

Ve středu začala jazyková výuka, která probíhala ve Warwickshire College poblíž Wilcomte, v krásné krajině s typickými prvky anglického venkova. Žáci byli rozděleni podle svých schopností do  skupin. Výuka se soustředila především na konverzaci, použití frázových sloves, výslovnost…  Odpoledne si všichni prohlédli s průvodkyní nádherné historické město Stradford upon Avon, rodiště Wiliama Shakespeara, navštívili jeho rodný dům a kostel Holy Trinity, kde byl pokřtěn, oženil se, a kde je i se svými nejbližšími pohřben. Poté si užili i osobní volno, především na nákupy. Obchodní dům Poundland (vše za libru) se těšil velké pozornosti.

Ve čtvrtek pokračovala výuka angličtiny, kterou ukončili žáci předvedením svých prezentací, hraných scének (rollplay), ve kterých předvedli své pokroky v anglickém ústním projevu. Poté všichni obdrželi certifikáty o úspěšném absolvování kursu MEES (Modern Everyday English Speaking), tedy mluvení moderní každodenní angličtinou. Odpoledne se všichni chlapci z naší školy přesunuli na exkurzi do automobilky Morgan ve městě Malvern, a naše děvčata jela navštívit hrad Warwick. Prohlídka automobilky Morgan byla zcela určitě jednou z nejzajímavějších částí pobytu. Firma vyrábí sportovní automobily už od roku 1905, ve stávajících výrobních halách sídlí od roku 1914, a jeden ze současně vyráběných modelů vozu vyrábí už od roku 1930. Technologie výroby karosérií se od té doby nezměnila ani u nejmodernějších výkonných modelů, které už mají pochopitelně moderní podvozek a samozřejmě i motory a převodovky. Bylo úžasné sledovat práci dělníků v této manufaktuře, kde se opravdu vše vyrábí ručně. Doslova chrám řemesla. Novým technologiím se ale nebrání, vedle šroubových lisů, ohýbačky a zakružovačky ze 40. let stál CNC ohraňovací lis, v truhlárně zase překvapila průmyslová 3D tiskárna, na které vyrábějí tvarově složité závěsy střechy. Navíc zde bylo povoleno fotografovat úplně cokoliv, na rozdíl od Jaguaru, kde se nesmělo fotit vůbec nic. Prohlídka hradu Warwick byla také zajímavá, ale krátká – zrovna ten den začala kratší otevírací doba muzeí a památek v celé Británii, a Britové jsou velmi striktní, co se týká dodržování všeho, co je psáno. A aby byl dojem z Anglie kompletní, celou dobu hustě pršelo.

Pátek, poslední pobytový den, začal brzkým vstáváním a loučením se s hostitelskými rodinami. Před žáky byla cesta do Londýna. Vzhledem k tomu, že na návštěvu britské metropole byl pouze jeden den, byl program zaměřen na rychlé seznámení s co nejvíce typickými místy a budovami. Naše skupina svoji prohlídku začala v části South Kensington, nazývané také čtvrť muzeí. Zde se na jednom místě nachází Science Muzeum, Natural History Muzeum a Victoria Albert Muzeum. Tedy muzeum vědy, muzeum přírodní historie a uměleckoprůmyslové muzeum. Každé z nich stojí díky svému rozsahu za minimálně celodenní návštěvu, ale poněvadž žáci měli čas pouze dvě hodiny, většina jich navštívila pouze Science Muzeum, kde byla kromě jiného úžasná expozice historie dopravy. Učitelé a některé žákyně se ještě podívali i do Victoria Albert Muzea. Do všech těchto muzeí, stejně jako do British Muzea a Národní Galerie je totiž vstup zdarma. Čekání ještě před otevřením muzea si všichni zkrátili krátkou vycházkou na okraj Hyde Parku s pomníkem prince Alberta, manžela královny Viktorie, Albert Memorial naproti slavné Albert Hall. Po prohlídce muzeí proběhl pěší přesun okolo světoznámého obchodního domu Harrods na  Wellington Square. Odtud jsme pokračovali  pod vedením průvodkyně a za jejího poutavého výkladu částí Londýna zvanou Westminster. Zde se nachází většina pamětihodností britské metropole. Buckingham Palace,  James´s Park,  Westminster Abbey, Parlament, Big Ben, vládní ulice Whitehall, Horse Guard a Trafalgar Square. Poté následoval dlouhý pochod přes Piccadily Circus na hlavní obchodní třídu Oxford Street, kde si žáci mohli v osobním volnu dostatečně užít londýnskou nákupní horečku. Večer následovala jízda metrem k slavnému London Eye, obřímu ruskému kolu. Na svezení se na něm už nezbyl čas, většina si totiž přála více volna na nákupy na Oxford Street. U London Eye nás vyzvedl autobus, do kterého všichni šťastně usedli a vyrazili na cestu na trajekt do Doveru a domů.

Na hradecký terminál všichni dorazili v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne. Unavení, ale plní zážitků, s novými vědomostmi, řada s  větším sebevědomím ohledně znalostí angličtiny a schopností domluvit se, a také s touhou či přáním opět se vypravit do Velké Británie, poznat tuto zemi ještě více. Účel tohoto jazykově poznávacího pobytu tak byl bezezbytku splněn.


Vytvořeno: 7.12.2015